• Konuşalım mı ?
  • 0850 305 1 555
Pay

Dijital Çağ: Yeni Nesil Ödeme Sistemleri

Ocak 19, 2021

İşletmeler için üretim ve satış yapmak kadar tahsilat ve nakit döngüsü de hayati önem taşır. Hatta çoğu işletme üretim ya da düşük satışlar sebebiyle değil tahsilatlarını gerçekleştirmediği ve nakit akışını etkin yönetemediği için faaliyetlerine son vermek zorunda kalır.

Bu sebeple işletmeler çok farklı satış kanalları kurarak satışlarını artırmayı hedefledikleri gibi ayrı bir birim olarak tahsilat ekipleri kurar ve bu döngüyü sorunsuz bir şekilde çalıştırmaya özen gösterir.

Ödeme ve tahsilat yöntemleri içerisinde geleneksel olarak kabul görmüş bankacılık enstrümanları etkin şekilde kullanılmaya devam ederken, dijitalleşmenin yaygınlaşması sonrası bazı pazarlama kanallarında daha yenilikçi hizmetlere ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu konu, günümüzün popüler iş kolu olan finansal teknoloji şirketlerine alan açmış, teknoloji ve finansı aynı kod yapısına sığdırarak işletmelerin hayati önemde olan ödeme ve tahsilat döngüsünde güçlü bir şekilde yerini almalarını sağlamıştır.

İşletmeler ürün ve hizmetlerini fiziksel dünyadan dijital mecralara da aktardıkça sanal pos altyapısı ile çalışan ödeme sistemleri, ürün ve hizmet tesliminde fiziksel uzaklıklar arttıkça sms aracılığı uzaktan ödeme opsiyonları, kredi kartlarının fizikselden dijitale kaymasıyla dijital cüzdanlar finansal teknoloji şirketlerinin konusu haline gelmiştir.

Tüketici ile üretici arasındaki ticari döngüyü güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlama ihtiyacı bu star up’lar topluluğunu hızla büyüyen bir sektöre dönüştürmüştür.

Dünyada çok sayıda başarılı örneğini gördüğümüz ödeme altyapısı sağlayan şirketlere son yıllarda ülkemizden de çok başarılı örnekler eklenmiş ve bu yenilikçi şirketler son tüketicilerin ve işletmelerin hayatına girmeyi başarmıştır.

Özellikle pandemi ile birlikte yaygınlaşan online satışların ödemelerini alabilmek için çok sayıda işletme bir ödeme hizmet sağlayıcısı ile süreci yönetmeyi tercih etmektedir.

Faydaları her geçen gün daha net anlaşılan ve bilinirlikleri artan bu şirketler önümüzdeki yıllarda finansal dünyanın çok daha geniş kısmını kapsayan çözümleri hayata geçirecek bir kabiliyete sahip görünüyor.

Önümüzdeki dönemde finans ve teknoloji sözcüklerini daha fazla birlikte kullanacağımız açık şekilde ortada durmaktadır.